Kategorie

Czy robienie kupy na konkurencję jest mądre???

Dzisiaj popełnię wpis który dotyczy absolutnie całej szeroko pojętej sprzedaży. Nie tylko MLM, zasady te dotyczą każdego handlowca na świecie, czy sprzedajesz zapałki, czy masz swój kosmodrom albo i budujesz swój dochód w firmie networkowej zawsze możesz się wykichać na konkurencję lub nie, wybór należy do Ciebie… a także to czy się tym gówienkiem wymażesz czy nie. Od tego zależy z kolei to czy będziesz śmierdzieć czy nie będziesz…. a wiec do rzeczy.

Zdarza się, że widzę niesamowite pyskówki na różnych forach w necie, pół biedy jak je robią jacyś zaczynający karierę związaną z rozbudową własnego biznesu… gorzej jak smrody puszczają przykładowo członkowie zarządów…. Zastanawiam się czy Ci ludzie nie mają pojęcia, że to zostanie w necie na wieki wieków amen?

Czasy się zmieniły, kiedyś jak na spotkaniu firmowym ktoś wyszedł i puścił śmierdzącą kupę w stronę konkurencji to śmierdziało na sali… aktualnie jak się coś takiego zrobi w necie to śmierdzi latami i żadne perfumy nie pomogą. Przekonała się o tym nowa prezes Warty Poznań (klub piłkarski), szanowna Pani była miss czy coś ;) piękna Pani prezes itd.. i nagle ktoś wyciągnął z netu jej niesamowitą wypowiedź z przed 7 lat …. stwierdziła wtedy, że jak widzi 22 idiotów ganiających za piłką to ma totalny zgon ze śmiechu i politowania…. i teraz media się pastwią nad kobietą bo nie bardzo ludzie rozumieją po co została prezesem klubu piłkarskiego jak ma takie zdanie i piłce nożnej…

Podsumowując, dobry handlowiec nigdy nie mówi źle o konkurencji bo zdaje sobie sprawę, że smród roztacza się na mówiącego.  Co więcej dobry handlowiec nie opowiada złych bajek o konkurencji bo wie, że nie dość, że śmierdzi to jeszcze klient może dojść do jego kłamstw. Niestety MLM to nie sprzedaż jednorazowa gdzie trzeba złapać jelenia. MLM to budowa relacji. Jak od was smród się ciągnie na kilometr to nikt nie będzie chciał z wami przebywać. Ktoś kto oczernia inną firmę równie dobrze może zacząć oczerniać klienta lub współpracownika, mało kto chce się narażać na taki problem. Dlatego menadżer zmieniający firmę i puszczający smrody na poprzednią ( najczęściej w celu ukrycia prawdziwych powodów odejścia ) zaczyna mieć coraz mniejsze grono zwolenników. Dlatego menadżer który szkaluje konkurencję także ma coraz mniejsze grono współpracowników, tak samo dzieje się u dystrybutora który wyżywa się bez sensu na forach na temat konkurencji…

Ludzie kochani, ludzie lubią czuć się DOBRZE, jeśli w waszej obecności atmosfera przestaje być komfortowa z powodu smrodzenia, niestety wielu opuści pokład, oczywiście zostaną Ci którzy smród uwielbiają jednak oni zamiast zajmować się biznesem i zarabianiem pieniędzy, skupiają się na odpowiednim poziomie zapachów… a z tej perfumy szynki nie zrobisz więc do garnka nie będzie co wsadzić w domu…

Dlaczego ludzie mówią źle o konkurencji? Niestety nie mają pojęcia o starej jak świat zasadzie, dawaj swoje atuty a nie minusy kogoś, bowiem podświadomie klient albo odbiera CIĘ pozytywnie albo odbiera CIĘ negatywnie, jednym słowem szkalując konkurencję WY jesteście przez klienta odbierani NEGATYWNIE.  Osobna kwestia, jeśli coś jest 2zł tańsze a my mówimy, że konkurencja ma gówniany towar a my super towar… to wybaczcie ale mało kto jest takim idiotą aby długofalowo dał się na to nabrać!  Z innej beczki jak kupujecie samochód w salonie widzieliście aby doradca opluwał konkurencję?

Taki zawodnik nawet złego słowa nie powie na badziewne chińskie auta… jak się ktoś pyta czym się różni chiński YANGSRANG od tego mercedesa … to doradca odpowie… a chciałby Pan się pokazać u kolegów takim autem???  Zamiast opowiadać, że olej cieknie, auto ma zero gwiazdek, psuje się ciągle, no i faktycznie jest o 200tyś tańszy niż ten mercedes, facet jednym pytaniem załatwia kwestię porównań z konkurencją… z pełnym dobrze pachnącym aromatem, gdzie w salonie nie zaczyna od tego śmierdzieć!

Jakież to proste, prawda? Powiedzcie mi dlaczego w takim razie, ludzie szkoleni przez profesjonalistów wyczyniają takie cuda na forach? Przykładowo ludzie z Novision pomstują na Aktio, ludzie Aktio pomstują na novision, ludzie z innych firm pomstują na te dwie, ludzie z poza MLM którzy są w finansach gównem rzucają na te firmy… finał jest taki, że ktoś kto chce kupić sobie polisę, stwierdza jedno… boże tam są sami zawzięci idioci … jak ktoś taki ma mi dobrze doradzić co ja mam wybrać? Przecież jak ktoś pisze, że konkurencja jest do dupy, to zapewne nawet się nie zapoznał z jej ofertą… więc jak mi ma doradzić????  I taki klient idzie sobie sam kupić polisę do multiagenta którego zna.

Żeby nie było, to samo się dzieje w suplementach, kosmetykach itd… ludzie jak nie mają pomysłu jak rozwijać biznes to zajmują się rzeczą najprostszą…

Powiem wam, że jednak to to pryszcz… jak widzę kiedy firmy na siebie naskakują to już totalnie tego nie rozumiem, widać każdemu by się przydało niezłe szkolenie z Social Mediów.

Swego czasu ErthPower rozsyłało badanie udowadniające, że ich naczelny lekarz jest idiotą… otóż zrobili niby badanie ( SIC! podobno sam twórca tego preparatu je zrobił) w którym wykazali, że ich produkt jest super a reszta to placebo… złośliwie na bodajże 5produktów 3szt wymyślił lekarz który to badał. Niesamowite nie, firma udowadniając, że ten produkt jest super a konkurencja ma produkt do kitu, udowadnia również, że ich wynalazca ma bardzo mizerne standardy moralne, sprzedając nic nie warte produkty konkurencji… aż ciśnie się pytanie kiedy zrobi to samo z ErthPower. Jak się zaczął robić lekki dym w tej sprawie to firma chyba się opamiętała i przestała promować te badania.

No ale to to jeszcze pikuś, bo firma robi to w białych rękawiczkach, ostatnio mi zupełnie szczęka opadła jak zobaczyłem niesamowitą twórczość CZŁONKA ZARZĄDU nowej firmy MLM EDS… taka konkurencja ACN. Generalnie jak część z was wie ja sam nie pałam głębokim uczuciem do firmy ACN, każdemu mówię, że do póki nie będzie podstawy czyli gazu prądu itd.. w ofercie ( słychać o tym od lat, że będzie ale nie ma ;) )  to jakimś wielkim fanem nie będę… nie zmienia jednak to faktu, że Pan Łukasz Żak to poleciał po całości równo …. na poważnym portalu biznesowym GoldenLine leciał z gównem równo, normalnie szambo się lało z monitora podczas czytania. Generalnie facet przegiął głęboko pałkę, podając zestaw kłamliwych informacji, oczywiście próbując udowodnić, że tylko współpraca z EDS powoduje orgazm, niestety dostać orgazm w smrodzie jest bardzo ciężko, wiec raczej spowodował oziębienie płciowe ludzi wobec jego własnej firmy a nie podniecenie. Koniec końców jakaś kobieta [edit: okazało się, że jest pisarką a także związaną z ACN!] która nie jest związana ani z EDS ani a ACN wywaliła na grupie ACN  paru chłopakom z EDS między oczy z tekstu, jak nie macie 1100zł na rozkręcenie biznesu to śmiech na sali Byznesmeni w butach z dziurami i pożyczonym gajorku…. generalnie topik poleciał w listopadzie, no ale rak internetowy działa podstępnie, ktoś się o tym w końcu dowiedział i wypowiedź Pana Żaka zaczyna żyć własnym życiem, screeny lecą po necie i sieją spustoszenie..

Swoją drogą dystrybutorzy EDS też niezłą jazdę zrobili, poleźli na grupę ACN i jadą jaka to do dupy firma a EDS to taki super… no przyznam, że ACN to jednak pełna kultura, w środowisku kibiców pójście na stadion Legii i udowadnianie jaka Legia jest denna raczej jest odbierane nie jako bohaterstwo tylko przejaw głupoty. Wybitnie zabłysnął Piotr Kowalski tematem na grupie ACN  “Współpracujesz z ACN zapraszam”  cóż … właściwie zostaje to skomentować tak, Piotr widać jest zbyć cienki aby zbudować własną grupę więc wpadł na pomysł aby zrekrutować całe ACN :) Cienizna tym większa, bo oferta EDS niby jest o lata świetlne lepsza od oferty ACN…

Wiecie, co smutne, EDS fajnie rozpoczyna, przyzwoita strona, ciekawa oferta, fajnie nagrane filmy … i bomba która tyka… zaraz ją ACN zdetonuje i z powodu wpisu na GoldenLine któego złośliwie nie da się wykasować z całego internetu będzie się co pewien czas snuł mniej lub bardziej mocny odór w około EDS…. ech zarząd szkolenie z Social Media od zaraz by się wam przydało.

Na zakończenie, pamiętajcie konkurencja jest zawsze, jak się wyrażacie o konkurencji tak się wyraża ona, a wpływ ma to na całą branżę złośliwie, dlatego sobie takiego “teksta popłeniłem”. Po co mam się tłumaczyć na spotkaniu z ludźmi z FM z tego, że ktoś kupą rzuca między Aktio i Novision, albo między EDS a ACN? Człowiek z zewnątrz stoi i patrzy… a potem stwierdza, że całe to MLM to jakaś porąbana wiara… i Ci normalni muszą nosić brzemię tych rąbniętych… ehh.

Tych co patrzą z boku jest kilkanaście milionów, tych co są w jakikolwiek sposób związani z branżą DS/MLM jest z 850tyś…. jak się wszyscy będą tutaj kupami obrzucać to ręczę wam, że wizerunku branży się tak nie ociepli, i te miliony nie będą zainteresowane uczestniczeniem w smrodzie! A wyobraźcie sobie, że kolejny milion przyłącza się do branży… fajnie? Wszystkie firmy mają o 100% więcej klientów. Pamiętaj o tym jak Cię będzie korcić udowodnienie,  że Twoja firma jest mojsza niż inna firma… a szczególnie w necie. To co napiszesz w necie może i za 10 lat być użyte przeciwko Tobie!

Pozdrowienia!


początek filmu, źródło “Dzień Świra”

  • elektroja, Kwiecień 26, 2013, 9:31 am

  Odpowiedz

  A jak to ma się na arenie międzynarodowej, kiedy podmiot z jednego państwa podjudza ludzi z drugiego państwa, żeby oczerniali inny podmiot z trzeciego państwa? Mam na myśli sprawę między Samsungiem a HTC i studentami Tajwańskimi, jak zostało to opisane tutaj: http://www.coreblog.pl/samsung-placil-za-oczernianie-htc/

 1. Odpowiedz

  Ludzie i tak dalej będą robić swoje jeśli lider nie będzie o tym mówił. Brawo za artykuł.

  PS. Ludzie i tak mają w nosie duplikację, a później pretensje do całego świata, że nie wyszło.

  • Wiktor, Kwiecień 9, 2011, 12:46 pm

  Odpowiedz

  Święta prawda niestety ten cholerny net przechowuje zbyt wiele… czasem na forum człowiek palnie w emocji jakieś gówniane słowo i …POOOOOSZŁOOO…!

  Czasem mysle jak łatwo kogoś może to zniszczyć bo czasem trudno się bronic przed oszczerstwami i pomówieniami tylko przez złość choćby zwolnionego pracownika czy konkurencję.

  Czy jest na to rada… ???

  • Kasia, Luty 25, 2011, 7:09 pm

  Odpowiedz

  Piotrze! Przypadkiem trafilam na Twoj blog i nie żaluję! Nie dość, że przystojny to jeszcze ma coś ciekawego do powiedzenia. Jestem w MLM, ale nigdy nie oczernialam innych firm- wskazywalam dlaczego akurat ta mnie zainteresowala. Jesli kogoś również zainteresowalam to super, jeśli nie to wspomniana kupa mówilaby tylko o moim poziomie ( nietylko inteligencji ).
  Teraz będę częściej odwiedzala Twoja stronę.
  Pozdrawiam serdecznie Ciebie i wszystkich Czytelników! Kasia

  • Marcin, Styczeń 30, 2011, 5:08 pm

  Odpowiedz

  Konkurencja była jest i będzie zawsze, a robienie przysłowiowej “kupy” na ową konkurencję zawsze wcześniej czy później się zemści.

  Pozdrawiam

  • Dawid Niemiec, Styczeń 29, 2011, 12:40 pm

  Odpowiedz

  Drogi PIOTRZE !

  UUUUUWIELBIAM Twój prosty i dobitny przekaz !!

  Nie zmieniaj się:D
  Albo NIE! -Stawaj się coraz to lepszy :-)

  Cieszę się, że tak cięta riposta
  jest zwięzła i prosta – dla tych internetowych hajterów :]

  Może się czegoś nauczą.

  “…Bo mojsza jest lepsza niż Twojsza…”

  Ja nauczyłem się od Lidera z równoległej struktury WSPÓŁPRACY -a nie KONKURENJCI !
  I to w tej samej FIRMIE !

  Oto LIDER – wzór i przykład … !

  Serwus!
  Czekamy na więcej !!

  • Agnieszka, Styczeń 29, 2011, 12:34 pm

  Odpowiedz

  Pitrze zgadzam sie z twoim wpisem ale to nie tylko dotyczy MLM ale również przekłada się na życie prywatne.

  • Bogusia, Styczeń 29, 2011, 7:10 am

  Odpowiedz

  Wsadził kij w mrowisko i co? Ano wszyscy poczytali, “pogadali”. A jutro znowu nowy dzień i dalej obgadywanie delikatnie mówiąc jeden drugiego. Samo życie.

 2. Odpowiedz

  Witaj Piotrze!
  GRATULUJĘ !!!Potrafisz bezbłędnie wsadzić kij w mrowisko.
  Pozdrawiam Leszek Przygodzki

  • Kamil Kuszewski, Styczeń 26, 2011, 9:20 pm

  Odpowiedz

  Co tu dużo mówić zero pieprzenia same fakty!! Piotrze i to mi się podoba. Trzymaj tak dalej.

 3. Odpowiedz

  Pan doktor do pacjentki na wizycie:
  “Co za kretyn wypisał Pani ten lek?”
  Odpowiedź: “Pan, panie doktorze, na poprzedniej wizycie”

  W warsztacie samochodowym mechanik do klienta: “Panie, omijaj pan takich mechaników, którzy w ten sposób przykręcają śruby. O! Zobacz pan tutaj!”
  Reakcja klienta: “To poproszę jednak mój dowód rejestracyjny, bo od ostatniej wizyty u pana, nigdzie w żadnym warsztacie nie byłem”

  Są to z życia wyjęte sytuacje, o których wszyscy wiedzą, ale olbrzymia rzesza ludzi nie ma na tyle wyobraźni, aby uzmysłowić sobie, że obrzucanie konkurencji g…em – rykoszetem ich też trafi! Wcześniej czy później też zostaną uszczęśliwieni tym nawozem…

  • Agnieszka, Styczeń 25, 2011, 9:24 am

  Odpowiedz

  Zgadzam się z Panem Piotrem w 100%! Najgorsze co można robić to siedzieć i gadać jak wszędzie jest źle a u nas wspaniale. Ja proponuje wszystkim wziąć się do uczciwej i rzetelnej pracy to przynosi najlepsze efekty

  • Adam Nowakowski, Styczeń 24, 2011, 9:56 pm

  Odpowiedz

  “Koniec końców jakaś kobieta która nie jest związana ani z EDS ani a ACN wywaliła na grupie ACN paru chłopakom z EDS między oczy z tekstu, jak nie macie 1100zł na rozkręcenie biznesu to śmiech na sali ”

  HAHAHA

  Niezła wpadka, jak mawia młodzież EPIC FAIL, Piotrze.
  Chodzi o pania M. i jej tekst:
  ” Masakra. Jeżeli dla wielu z Was 1100 złotych jest tak wielkim ograniczeniem, to ja współczuje Wam na życiowej drodze”

  To ta pani jako “Pisarka, poetka, >>> Przedstawiciel ACN <<< "
  nie jest chyba najlepszym kandydatem na obiektywną oceniającą

  pozdrawiam
  Adam
  NAPRAWDĘ nie związany z w/w firmami.

   • admin, Styczeń 25, 2011, 5:38 am
   • Autor

   Odpowiedz

   OMG szacunek!, masz rację ślij maila z adresem piwo wysyłam.
   edit do tekstu wstawiłem.
   Jak człowiek wnerwiony to samą pisarkę widzi ;)

  • Tomasz, Styczeń 24, 2011, 8:59 pm

  Odpowiedz

  Mnie na szkoleniach ze sprzedaży uczono takich zdań:

  “Ponieważ nie krytykuję konkurencji nie powiem, że…”
  “Po zapoznaniu się z moimi warunkami, spróbuj znaleźć lepszą ofertę”

  Nie będę tu tłumaczył, co taki komunikat wywołuje w głowie słuchacza, bo nie znam się na NLP, ale uważam, że jest to dobry sposób na zamknięcie tematu konkurencji bez konieczności siania smrodu i jawnego krytykowania innych przy jednoczesnym wychwalaniu siebie.

  • Wojtek, Styczeń 24, 2011, 4:35 pm

  Odpowiedz

  Bardzo dobry wpis Piotrze. Nic dodać nic ująć!

  • Marcin, Styczeń 24, 2011, 4:21 pm

  Odpowiedz

  Zgadzam się z Panem Piotrem w 120%, jeśli chcemy być dobrymi handlowcami powinniśmy szczególną uwagę zwracać na konkurencję i nie obrzucać kogoś gó…em, bo to nie świadczy o firmie, bo ona sobie da radę, to świadczy o nas.
  A mnie denerwuje jeszcze problem działania w MLM, mianowicie chodzi o takie osoby które działają w kilkunastu MLM-ach i ciągle przychodzą z jakimś nowym pomysłem na życie i opowiadają bajki że ten nowy jest najlepszy, że tamten to był pomyłka itd, a tak naprawdę to pomyłką są oni bo zamiast zaangażować się w 100% w jeden no może 2 i były by z tego pieniądze to chodzą i szukają szczęścia.
  Mówię to bo do mojego biura ciągle ktoś przychodzi z cudownymi pomysłami na biznes i zawraca mi gitarę.
  Ostatnio zastanawiałem się czy nie zrobić tablicy z informacją o jakich to już biznesach nie słyszałem i od kogo ciekawie by to wyglądało:)
  Pozdrawiam prawdziwych Handlowców:)

  • Maciej, Styczeń 24, 2011, 2:46 pm

  Odpowiedz

  Bardzo nieładne zagrania. Takie ruchy robione przez Earth Power i EDS to jest najgorsze świństwo z jakim można się spotkać w polskim MLM. Mało Wam dyrektorzy i prezesi, że na zewnątrz jest mnóstwo przeciwników branży? Szlag mnie trafia. Poinformowaliśmy w Network Magazynie o nowej firmie EDS, ale powinniśmy byli poczekać. Takie są efekty braku edukacji z zakresu działania w nowych mediach. A do szkoły!!!

 4. Odpowiedz

  Panie Piotrze,
  Jak już Pan robi personalne wycieczki pod czyimś adresem i zarzuca Pan kłamstwo, to warto podać konkretne źródło informacji (a nie po prostu Golden Line) oraz przede wszystkim pokazać palcem, gdzie są te kłamstwa, o których Pan wspomina.
  W tej chwili rzuca Pan gównem tak samo, jak ci, którym Pan to wytyka. Hipokryzja nie zna granic…

  Tak się składa, że znam p. Łukasza Żaka i nie będę się biernie przyglądał, jak Pan obrzuca go gównem. Albo niech Pan przedstawi jakieś dowody jego kłamstwa, albo niech Pan zwyczajnie przeprosi.

  P.S. Smród z Pana “artykułu” tez będzie się unosił w internecie latami…

   • admin, Styczeń 24, 2011, 2:33 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   A proszę bardzo,
   screeny otrzymane od ACN się zgadzają z tym.
   http://www.goldenline.pl/forum/2007868/oplaty-zwiazane-z-przystapieniem-do-eds-everyone

   a tu ma Pan kwiatka Piotra Kowala z grupy ACN… już sam tytuł wszystko wyjaśnia.
   http://www.goldenline.pl/forum/2085710/wspolpracujesz-z-acn-zapraszam/?hl=EDS

   Pozdrowienia serdeczne

 5. Odpowiedz

  Piotr, jednym słowem, się zdżaźnił :) Święta racja jednak !

  • Barbara, Styczeń 23, 2011, 11:43 pm

  Odpowiedz

  Taka jest prawda

  • Jowita, Styczeń 23, 2011, 9:16 pm

  Odpowiedz

  Nie tylko w biznesie, ale i w życiu prywatnym obmowa i krytykanctwo obraca się przeciwko autorowi.

  W całej jednak prezentacji Piotra, mnie zainteresował los psa.
  Co on sobie może myśleć?
  Czynności fizjologiczne zajmują mu kilka minut w ciągu dnia. W pozostałym czasie jest wesoły, fotogeniczny, lojalny i uwielbiający swego pana.
  Tylko kto o tym będzie wiedział, jeśli w internecie zobaczy takie zdjęcie, które w dodatku może tam trwać latami a w stosownej chwili może być użyte przez konkurencję do łapki Suni?

  Piotrze, czyj to pies?
  Jak można mu pomóc?:)

   • admin, Styczeń 23, 2011, 9:17 pm
   • Autor

   Odpowiedz

   Dzień świra… oj dzięki zaraz dopiszę źródło!
   A zdjęcie, kupiłem na fotolia.com… pewnie to jakiś biedny pies w USA który ma zaparcie po ich fast foodzie ;))

  • Majka, Styczeń 23, 2011, 9:00 pm

  Odpowiedz

  Z życia wzięte…..

  • Anna, Styczeń 23, 2011, 8:56 pm

  Odpowiedz

  Ave Piotr!

  • Jolanta, Styczeń 23, 2011, 8:20 pm

  Odpowiedz

  I bardzo dobrze. Prosto z mostu, dosadnie i jasno. Nareszcie.

  • Piotr, Styczeń 23, 2011, 7:45 pm

  Odpowiedz

  Według mnie takie zachowanie dowodzi, że wiele z tych osób nie do końca rozumie czym jest przedsiębiorczość, często nie dorosło do prowadzenia działalności gospodarczej, nie mówiąc już o biznesie przez duże “B”. Po pewnym czasie dziwią się, że “im to nie wychodzi”, a przecież “tyle się udzielali”, a winą za ten stan rzeczy obarczając wszystkich wokół lub firmę z którą dotychczas współpracowali.

  To prawda, że MLM jest dla każdego, lecz prawdą jest również, że nie każdy się do niego nadaje.

 6. Odpowiedz

  Święte słowa Piotrze – wizerunku na czyimś “tyłku” nie zbudujesz!
  A nawet jeśli to na chwilę, i to przez przypadek.
  Niestety na GL niemało jest wypowiedzi pseudobiznesmenów, szkalujących inne firmy i próbujących “przechwycić” klientów, bądź też współpracowników.
  Porażka – brak podstawowej wiedzy z zakresu zarządzania się kłania.
  Nawet nie potrzebna wiedza z zakresu Social Media.
  I takie osoby chcą budować biznes!
  Pozdrawiam

  • Andrzej, Styczeń 23, 2011, 7:26 pm

  Odpowiedz

  Witam :)

  Bardzo fajny wpis, prawdziwy. Mocne słowa w filmiku, ale biorąc pod uwagę fakty, ciężko mówić nie dosadnie :). Rzeczywiście zadziwia fakt takich pyskówek. Może ciężko utrzymać zawsze poziom elokwencji na najwyższym poziomie, ale może chociaż zlikwidować 99% nieodpowiednich tekstów… :)

  Oczywiście sam osobiście też się spotkałem z osobami, które reklamując mi MLM, udowadniały mi że ten lub drugi jest gorszy bo… i tak dalej. Tak czy inaczej bardzo fajnie się czytało Twój tekst Piotrze :).

  • Dorota, Styczeń 23, 2011, 6:40 pm

  Odpowiedz

  Amen!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.